Kontakt

Kulturskolan finns i alla Stockholms stadsdelar. Vi har undervisning i egna lokaler men också i en skola nära dig. Hör av dig till oss om du har frågor och funderingar.

 

På den här sidan hittar du:

  • kontakt till frågor om kursbokning och fakturor
  • kontakt till Kulturskolan i Stockholms alla stadsdelar
  • Kulturskolan i sociala medier
  • tyck till om Kulturskolans verksamhet

karta över tunnelbanenätet och var Kulturskolan har sina lokalerFrågor om kursbokning och fakturor

Kontaktcenter Kulturskolan

Telefon: 08-508 318 70
Telefontid: 14-31 augusti: måndag-torsdag 8.00-16.00, fredag 8.00-15.00
Från 1 september: måndag-torsdag: 8.00-16.30, fredag 8.00-16.00

E-post: kulturskolan@stockholm.se
Postadress: Kulturförvaltningen, att: Kulturskolan Stockholm, Box 8100
163 08 Spånga

Frågor om kurser och lokaler

Kontakta Kulturskolan i den stadsdel kursen ges eller där du bor.

Bromma, Hässelby-Vällingby

vast.kultur@stockholm.se

Enhetschef: Birthe Andersson 08-508 420 26
birthe.andersson@stockholm.se
Bitr. enhetschef: Camilla Luterkort 08-508 420 28
camilla.luterkort@stockholm.se
Koordinator: Anna Häggbom 08-508 420 29
anna.haggbom@stockholm.se
Adress till kontor: Kulturskolan Stockholm, Kapplandstrappan, 168 36 Bromma

Undervisningslokaler:
Kapplandstrappan, Brommaplan
Hässelby torg 7, 2 tr, Hässelby
Bibblerian, Hässelby torg 10, Hässelby
+ ett flertal skolor inom området

Kungsholmen, Norrmalm, Spånga-Tensta, Rinkeby-Kista

nord.kultur@stockholm.se

Enhetschef: Lise-Lotte Axelsson 08-508 318 39
lise-lotte.axelsson@stockholm.se
Bitr. enhetschef: Lennart Wårdh 08-508 318 24
lennart.wardh@stockholm.se
Koordinator: Ivve Martinez 08-508 318 15
ivve.martinez@stockholm.se
Adress till kontor: Kulturskolan Stockholm, Mariebergsgatan 34, 112 19 Stockholm

Undervisningslokaler:
Mariebergsgatan 34, Kungsholmen
Odengatan 61C, Odenplan
Blå huset, Tenstaplan 8, Tensta
Edvard Griegsgången 7, Husby
+ ett flertal skolor i området

Östermalm, Södermalm, Skarpnäck

ost.kultur@stockholm.se

Enhetschef: Marie Feldtmann
marie.feldtmann@stockholm.se
Bitr. enhetschef: Marianne Ericsson 08-508 318 94 marianne.e.ericsson@stockholm.se
Koordinator: Sabina Plomin 08-508 318 92
sabina.plomin@stockholm.se
Adress till kontor: Kulturskolan Stockholm, Fatburstrappan 3,11826 Stockholm

Undervisningslokaler: 
Fatburstrappan 3, hiss C, plan 7, Medborgarplatsen
Medborgarhuset, Medborgarplatsen med ingång via biblioteket
Lugnets allé 86, Hammarby sjöstad
Skeppargatan 60, Östermalm
Lillåvägen 35, Bagarmossen (bildsalen har ingång Lagavägen 31)
Söderarmsvägen 56, Kärrtorp
Ragvaldsgatan 14 (Unga Berättar), vid Slussen
+ ett flertal skolor i området

Enskede-Årsta-Vantör, Farsta + Resurscentret

syd.kultur@stockholm.se

Enhetschef: Anna-Karin Nelzén 08-508 465 28
anna-karin.nelzen@stockholm.se
Bitr. enhetschef: Jeanette Hagberg 08-508 465 26 jeanette.hagberg@stockholm.se
Koordinator: Jon Halldén 08-508 465 27
jon.hallden@stockholm.se
Resurscentret: 08-508 318 37
kulturskolansresurscenter@stockholm.se
Adress till kontor:
Kulturskolan Stockholm, Högdalsgången 36, 124 54 Bandhagen

Undervisningslokaler:
Högdalsgången 36, Högdalen
Önskehemsgatan 34,Högdalen
Farstagången 8, Farsta
Veterinärgränd 6, vid Globen 
+ ett flertal skolor i området

Hägersten-Liljeholmen, Skärholmen, Älvsjö

 sydvast.kultur@stockholm.se

Enhetschef: Björn Ander-Andersson 08-508 481 74
bjorn.ander-andersson@stockholm.se
Bitr. enhetschef: Marianne Clausén 08-508 485 95
marianne.clausen@stockholm.se
Koordinator: Marita Laurén 08-508 485 94
marita.lauren@stockholm.se
Postadress:
Bredäng: Kulturskolan Stockholm, Box 2064, 127 02 Skärholmen
Gröndal: Kulturskolan Stockholm, Box 44065, 100 73 Stockholm
Adress till kontor:
Bredängstorget 8, Bredäng och Sjöbjörnsvägen 1, Gröndal

Undervisningslokaler:
Bredängstorget 8, Bredäng
Sjöbjörnsvägen 1, Gröndal
Riksdalervägen 4, Hägersten
+ ett flertal skolor i området

Instrumentförrådet

Döbelnsgatan 89
Tfn: 08-508 318 27
instrumentforradet@stockholm.se

Kommunikatonsenheten + presskontakt

Enhetschef: Mona Thorin 08-508 318 42
mona.thorin@stockholm.se

Administrativa enheten

Enhetschef: Ewa Wettermark 08-508 318 40
ewa.wettermark@stockholm.se

Kulturskolechef

Marion Hauge-Lindberg 08-508 318 41
marion.hauge-lindberg@stockholm.se

Kulturskolan i sociala medier

Du kan följa Kulturskolan i sociala medier. Vi finns på Facebook, Twitter och Instagram. Där får du den senaste informationen och du kan kommunicera med oss.
Facebook: https://www.facebook.com/KulturskolanStockholm
Twitter: @KulturskolanSth
Instagram: kulturskolansthlm

 

Säg vad du tycker

Hjälp oss förbättra och utveckla vår verksamhet genom att berätta för oss vad du tycker.
Tyck till!